Coupling size1050GHeight24.00Hub barrel outside diameter (in)10 inHub length through bore (in)11.62 inHub materialSteelHub styleLong HubHub typeFlexLength11.62Max hub Straight Bore Diameter (in)7.375 inMin hub straight bore diameter (in)3.5 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.503Volume unitHectoliterWidth11.00
| Coupling size | 1050G |
| Height | 24.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 10 in |
| Hub length through bore (in) | 11.62 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Long Hub |
| Hub type | Flex |
| Length | 11.62 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 7.375 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 3.5 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.503 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 11.00 |