Coupling size1090TCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)4.88 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)3.88 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT-HubLength6.70Max hub Straight Bore Diameter (in)3.5 inMax hub straight bore diameter (mm)95 mmMin hub straight bore diameter (in)1.062 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)27 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume4.48Volume unitCDMWidth6.80
| Coupling size | 1090T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.88 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 3.88 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T-Hub |
| Length | 6.70 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3.5 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 95 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.062 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 27 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 4.48 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.80 |