Coupling size1180TCoupling typeGridHeight36.00Hub barrel outside diameter (in)15.5 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)9.4 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT-HubLength9.40Max hub Straight Bore Diameter (in)11 inMax hub straight bore diameter (mm)300 mmMin hub straight bore diameter (in)6 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)153 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume1.137Volume unitHectoliterWidth20.50
| Coupling size | 1180T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 36.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 15.5 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 9.4 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T-Hub |
| Length | 9.40 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 11 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 300 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 6 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 153 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.137 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 20.50 |