Bored for bushing size3535 BSWBored For Bushing Size3535 BSWCoupling size70MCoupling Size70MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight10.00Hub barrel outside diameter (in)9.25 inHub Barrel Outside Diameter (in)9.25 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)3.5 inHub Length (in)3.5 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length3.00Net Weight24.03SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume4.916Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth10.00
| Bored for bushing size | 3535 BSW |
| Bored For Bushing Size | 3535 BSW |
| Coupling size | 70M |
| Coupling Size | 70M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 10.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 9.25 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 9.25 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 3.5 in |
| Hub Length (in) | 3.5 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 3.00 |
| Net Weight | 24.03 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 4.916 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 10.00 |