Coupling size1140TCoupling typeGridHeight9.00Hub barrel outside diameter (in)10 inHub bore fitInterferenceHub length through bore (in)7.25 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)5.5 inHub styleBoredHub typeT-HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.625 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)1.25 inLength15.50Max hub Straight Bore Diameter (in)5.4975 inMin hub straight bore diameter (in)5.496 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductT10_T20 Series Standard Bore HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume0.036Volume unitCubic meterWidth15.75
| Coupling size | 1140T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 9.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 10 in |
| Hub bore fit | Interference |
| Hub length through bore (in) | 7.25 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 5.5 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T-Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.625 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 1.25 in |
| Length | 15.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 5.4975 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 5.496 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | T10_T20 Series Standard Bore Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.036 |
| Volume unit | Cubic meter |
| Width | 15.75 |