Cap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)4560 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)4560 in/lbsContinuous torque rating (Nm)515 NmContinuous Torque Rating (Nm)515 NmCoupling sizeE30Coupling SizeE30Coupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight8.00Length4.00Major diameter of coupling (in)8.25 inMajor Diameter of Coupling (in)8.25 inMajor diameter of coupling (mm)210 mmMajor Diameter of Coupling (mm)210 mmMax speed rating (rpm)5800 RPMMaximum Speed Rating (rpm)5800 rpmNet Weight6.01SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume4.195Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth8.00
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 4560 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 4560 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 515 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 515 Nm |
| Coupling size | E30 |
| Coupling Size | E30 |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 8.00 |
| Length | 4.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 8.25 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 8.25 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 210 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 210 mm |
| Max speed rating (rpm) | 5800 RPM |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 5800 rpm |
| Net Weight | 6.01 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 4.195 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 8.00 |