Coupling size1100TCoupling typeGridHeight5.50Hub barrel outside diameter (in)5.59 inHub bore fitInterferenceHub length through bore (in)4.75 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)2.9375 inHub styleBoredHub typeT-HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.375 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.75 inLength7.90Max hub Straight Bore Diameter (in)2.9365 inMin hub straight bore diameter (in)2.9355 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductT10_T20 Series Standard Bore HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume0.057Volume unitHectoliterWidth8.00
| Coupling size | 1100T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 5.50 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 5.59 in |
| Hub bore fit | Interference |
| Hub length through bore (in) | 4.75 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 2.9375 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T-Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.375 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.75 in |
| Length | 7.90 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.9365 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.9355 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | T10_T20 Series Standard Bore Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.057 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 8.00 |