Coupling size1035GCoupling typeGearHeight24.00Hub barrel outside diameter (in)8.32 inHub length through bore (in)4.02 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)11 inHub styleRigidHub typeShrouded BoltLength4.12Max hub Straight Bore Diameter (in)5.875 inMin hub straight bore diameter (in)2 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Shrouded Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninVolume17.824Volume unitCDMWidth11.00
| Coupling size | 1035G |
| Coupling type | Gear |
| Height | 24.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 8.32 in |
| Hub length through bore (in) | 4.02 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 11 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Shrouded Bolt |
| Length | 4.12 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 5.875 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Shrouded Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 17.824 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 11.00 |