Coupling size1055GHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)11 inHub length through bore (in)11.75 inHub materialSteelHub styleLong HubHub typeFlexLength11.75Max hub Straight Bore Diameter (in)8.25 inMin hub straight bore diameter (in)4 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.416Volume unitHectoliterWidth12.00
| Coupling size | 1055G |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 11 in |
| Hub length through bore (in) | 11.75 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Long Hub |
| Hub type | Flex |
| Length | 11.75 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 8.25 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 4 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.416 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 12.00 |