Coupling size1015GCoupling typeGearHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)4.14 inHub length through bore (in)4.5 inHub materialSteelHub shoulder diameter (in)6 inHub styleRigidHub typeLong Hub - Exposed BoltLength4.60Max hub Straight Bore Diameter (in)2.938 inMin hub straight bore diameter (in)0.75 inProductG Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid HubsSeriesHubs-RigidUnit of dimensioninVolume8.141Volume unitCDMWidth6.00
| Coupling size | 1015G |
| Coupling type | Gear |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.14 in |
| Hub length through bore (in) | 4.5 in |
| Hub material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 6 in |
| Hub style | Rigid |
| Hub type | Long Hub - Exposed Bolt |
| Length | 4.60 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.938 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.75 in |
| Product | G Series Rough Stock Bore (RSB) Exposed Bolts Rigid Hubs |
| Series | Hubs-Rigid |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 8.141 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.00 |