Coupling size1080TCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)4.12 inHub bore fitClearanceHub length through bore (in)3.5 inHub materialSteelHub set screw axial location (in)2.54 inHub straight bore diameter [Nom] (in)2.375 inHub styleBoredHub typeT-HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.3125 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.625 inLength5.50Max hub Straight Bore Diameter (in)2.3765 inMin hub straight bore diameter (in)2.375 inNumber of keyways1Number of set screws1ProductT10_T20 Series Standard Bore HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume2.974Volume unitCDMWidth5.50
| Coupling size | 1080T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.12 in |
| Hub bore fit | Clearance |
| Hub length through bore (in) | 3.5 in |
| Hub material | Steel |
| Hub set screw axial location (in) | 2.54 in |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 2.375 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T-Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.3125 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.625 in |
| Length | 5.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.3765 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.375 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 1 |
| Product | T10_T20 Series Standard Bore Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 2.974 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 5.50 |