Cap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)6875 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)6875 in/lbsContinuous torque rating (Nm)777 NmContinuous Torque Rating (Nm)777 NmCoupling sizeE40Coupling SizeE40Coupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight8.00Length5.00Major diameter of coupling (in)9.5 inMajor Diameter of Coupling (in)9.5 inMajor diameter of coupling (mm)241 mmMajor Diameter of Coupling (mm)241 mmMax speed rating (rpm)5500 rpmMaximum Speed Rating (rpm)5500 rpmNet Weight7.60SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume5.244Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth8.00
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 6875 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 6875 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 777 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 777 Nm |
| Coupling size | E40 |
| Coupling Size | E40 |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 8.00 |
| Length | 5.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 9.5 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 9.5 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 241 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 241 mm |
| Max speed rating (rpm) | 5500 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 5500 rpm |
| Net Weight | 7.60 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 5.244 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 8.00 |