Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsMetric CapscrewsCap ScrewsMetric CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)1450 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)1450 in/lbsContinuous torque rating (Nm)164 NmContinuous Torque Rating (Nm)164 NmCoupling sizeES10-RCoupling SizeES10-RCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight7.00Length6.00Major diameter of coupling (in)6.38 inMajor Diameter of Coupling (in)6.38 inMajor diameter of coupling (mm)163 mmMajor Diameter of Coupling (mm)163 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight6.10SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume4.13Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth6.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Metric Capscrews |
| Cap Screws | Metric Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 1450 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 1450 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 164 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 164 Nm |
| Coupling size | ES10-R |
| Coupling Size | ES10-R |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 7.00 |
| Length | 6.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 6.38 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 6.38 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 163 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 163 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 6.10 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 4.13 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 6.00 |