Bored for bushing size1108 BSWBored For Bushing Size1108 BSWCoupling size5MCoupling Size5MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight3.00Hub barrel outside diameter (in)3.13 inHub Barrel Outside Diameter (in)3.13 inHub bore fitTaper lockHub Bore FitTaper LockHub length (in)0.88 inHub Length (in)0.88 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub styleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Hub StyleTaper-Lock Bushing (Metric BSW)Length1.00Net Weight1.19SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume9Volume unitCubic inchVolume UnitCubic inchWeight unitLBWidth3.00
| Bored for bushing size | 1108 BSW |
| Bored For Bushing Size | 1108 BSW |
| Coupling size | 5M |
| Coupling Size | 5M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 3.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 3.13 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 3.13 in |
| Hub bore fit | Taper lock |
| Hub Bore Fit | Taper Lock |
| Hub length (in) | 0.88 in |
| Hub Length (in) | 0.88 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Hub Style | Taper-Lock Bushing (Metric BSW) |
| Length | 1.00 |
| Net Weight | 1.19 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 9 |
| Volume unit | Cubic inch |
| Volume Unit | Cubic inch |
| Weight unit | LB |
| Width | 3.00 |