Coupling size1080TCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)4.12 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)8.094 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeLong T-HubLength5.50Max hub Straight Bore Diameter (in)3 inMax hub straight bore diameter (mm)80 mmMin hub straight bore diameter (in)1.062 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)27 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume2.974Volume unitCDMWidth5.50
| Coupling size | 1080T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 4.12 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 8.094 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | Long T-Hub |
| Length | 5.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 80 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.062 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 27 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 2.974 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 5.50 |