Coupling size1200TCoupling typeGridHeight24.00Hub barrel outside diameter (in)19.6 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)11 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT-HubLength11.00Max hub Straight Bore Diameter (in)13 inMax hub straight bore diameter (mm)360 mmMin hub straight bore diameter (in)7 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)178 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume1.064Volume unitHectoliterWidth24.60
| Coupling size | 1200T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 24.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 19.6 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 11 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T-Hub |
| Length | 11.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 13 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 360 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 7 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 178 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.064 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 24.60 |