Coupling size1100T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)6.75 inHub bore fitInterferenceHub length through bore (in)3.56 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)3 inHub styleBoredHub typeT31/T35 Shaft HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.375 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.75 inLength11.50Max hub Straight Bore Diameter (in)2.999 inMin hub straight bore diameter (in)2.998 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductT31_T35 Series Standard Bore Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume0.013Volume unitCubic meterWidth11.50
| Coupling size | 1100T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6.75 in |
| Hub bore fit | Interference |
| Hub length through bore (in) | 3.56 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 3 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.375 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.75 in |
| Length | 11.50 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.999 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.998 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | T31_T35 Series Standard Bore Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.013 |
| Volume unit | Cubic meter |
| Width | 11.50 |