Coupling size1010GHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)2.7 inHub length through bore (in)1.69 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)1.625 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.1875 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.375 inLength6.00Max hub Straight Bore Diameter (in)1.624 inMin hub straight bore diameter (in)1.6235 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume3.54Volume unitCDMWidth6.00
| Coupling size | 1010G |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 2.7 in |
| Hub length through bore (in) | 1.69 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 1.625 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.1875 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.375 in |
| Length | 6.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.624 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.6235 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 3.54 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.00 |