Coupling size1130TCoupling typeGridHeight24.00Hub barrel outside diameter (in)8.56 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)8.031 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeLong T-HubLength8.03Max hub Straight Bore Diameter (in)6 inMax hub straight bore diameter (mm)170 mmMin hub straight bore diameter (in)2.625 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)67 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume33.95Volume unitCDMWidth10.75
| Coupling size | 1130T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 24.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 8.56 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 8.031 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | Long T-Hub |
| Length | 8.03 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 6 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 170 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.625 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 67 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 33.95 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 10.75 |