Coupling size1140TCoupling typeGridHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)10 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)8.031 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeLong T-HubLength8.03Max hub Straight Bore Diameter (in)7.25 inMax hub straight bore diameter (mm)200 mmMin hub straight bore diameter (in)2.625 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)67 mmProductT10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB)SeriesHubsUnit of dimensioninVolume19.343Volume unitCDMWidth12.25
| Coupling size | 1140T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 10 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 8.031 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | Long T-Hub |
| Length | 8.03 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 7.25 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 200 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.625 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 67 mm |
| Product | T10_T20 Series Rough Stock Bore Hubs (RSB) |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 19.343 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 12.25 |