Coupling size1020T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)2.06 inHub bore fitRough boreHub length through bore (in)1.38 inHub materialSteelHub styleRough Stock BoreHub typeT31/T35 Shaft HubLength4.00Max hub Straight Bore Diameter (in)1.375 inMax hub straight bore diameter (mm)35 mmMin hub straight bore diameter (in)0.5 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)13 mmProductT31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume1.573Volume unitCDMWidth4.00
| Coupling size | 1020T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 2.06 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub length through bore (in) | 1.38 in |
| Hub material | Steel |
| Hub style | Rough Stock Bore |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Length | 4.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 1.375 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 35 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 0.5 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 13 mm |
| Product | T31_T35 Series Rough Stock Bore (RSB) Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.573 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 4.00 |