Coupling size120MCoupling Size120MCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericHeight19.00Hub barrel outside diameter (in)11.75 inHub Barrel Outside Diameter (in)11.75 inHub bore fitRough boreHub Bore FitRough BoreHub length (in)6 inHub Length (in)6 inHub materialSteelHub MaterialSteelHub shoulder diameter (in)17.625 inHub Shoulder Diameter (in)17.625 inHub Straight Bore Diameter [Max] (in)8.25 inHub Straight Bore Diameter [Max] (mm)190 mmHub Straight Bore Diameter [Min] (in)1.875 inHub Straight Bore Diameter [Min] (mm)48 mmHub styleRough Stock Bore (HRB)Hub StyleRough Stock Bore (HRB)Length9.00Max hub Straight Bore Diameter (in)8.25 inMax hub straight bore diameter (mm)190 mmMin hub straight bore diameter (in)1.875 inMin hub Straight Bore Diameter (mm)48 mmNet Weight254.63SeriesHubsUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.588Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth21.00
| Coupling size | 120M |
| Coupling Size | 120M |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Height | 19.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 11.75 in |
| Hub Barrel Outside Diameter (in) | 11.75 in |
| Hub bore fit | Rough bore |
| Hub Bore Fit | Rough Bore |
| Hub length (in) | 6 in |
| Hub Length (in) | 6 in |
| Hub material | Steel |
| Hub Material | Steel |
| Hub shoulder diameter (in) | 17.625 in |
| Hub Shoulder Diameter (in) | 17.625 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (in) | 8.25 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Max] (mm) | 190 mm |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (in) | 1.875 in |
| Hub Straight Bore Diameter [Min] (mm) | 48 mm |
| Hub style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Hub Style | Rough Stock Bore (HRB) |
| Length | 9.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 8.25 in |
| Max hub straight bore diameter (mm) | 190 mm |
| Min hub straight bore diameter (in) | 1.875 in |
| Min hub Straight Bore Diameter (mm) | 48 mm |
| Net Weight | 254.63 |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.588 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 21.00 |