Coupling size1100T31/35Coupling styleSpacerCoupling typeGridHeight18.00Hub barrel outside diameter (in)6.75 inHub bore fitInterferenceHub length through bore (in)3.56 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)4 inHub styleBoredHub typeT31/T35 Shaft HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.5 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)1 inLength18.00Max hub Straight Bore Diameter (in)3.9985 inMin hub straight bore diameter (in)3.9975 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductT31_T35 Series Standard Bore Shaft HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume0.956Volume unitHectoliterWidth18.00
| Coupling size | 1100T31/35 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling type | Grid |
| Height | 18.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6.75 in |
| Hub bore fit | Interference |
| Hub length through bore (in) | 3.56 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 4 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T31/T35 Shaft Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.5 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 1 in |
| Length | 18.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 3.9985 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 3.9975 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | T31_T35 Series Standard Bore Shaft Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.956 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 18.00 |