Cap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)690 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)690 in/lbsContinuous torque rating (Nm)78 NmContinuous Torque Rating (Nm)78 NmCoupling sizeE4Coupling SizeE4Coupling styleClose coupledCoupling StyleClose CoupledCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight6.00Length6.00Major diameter of coupling (in)4.56 inMajor Diameter of Coupling (in)4.56 inMajor diameter of coupling (mm)116 mmMajor Diameter of Coupling (mm)116 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight1.43SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume3.54Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth6.00
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 690 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 690 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 78 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 78 Nm |
| Coupling size | E4 |
| Coupling Size | E4 |
| Coupling style | Close coupled |
| Coupling Style | Close Coupled |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 6.00 |
| Length | 6.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 4.56 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 4.56 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 116 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 116 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 1.43 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 3.54 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 6.00 |