Coupling size1110TCoupling typeGridHeight5.75Hub barrel outside diameter (in)6.31 inHub bore fitInterferenceHub length through bore (in)5 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)4.375 inHub styleBoredHub typeT-HubKeyway ANSI standardTrueKeyway depth (in)0.5 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)1 inLength8.75Max hub Straight Bore Diameter (in)4.373 inMin hub straight bore diameter (in)4.3715 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductT10_T20 Series Standard Bore HubsSeriesHubsUnit of dimensioninVolume7.338Volume unitCDMWidth8.90
| Coupling size | 1110T |
| Coupling type | Grid |
| Height | 5.75 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 6.31 in |
| Hub bore fit | Interference |
| Hub length through bore (in) | 5 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 4.375 in |
| Hub style | Bored |
| Hub type | T-Hub |
| Keyway ANSI standard | True |
| Keyway depth (in) | 0.5 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 1 in |
| Length | 8.75 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 4.373 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 4.3715 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | T10_T20 Series Standard Bore Hubs |
| Series | Hubs |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 7.338 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 8.90 |