Assembled with high speed ringsTrueAssembled with High Speed RingsTrueCap screwsStainless Steel CapscrewsCap ScrewsStainless Steel CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)550 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)550 in/lbsContinuous torque rating (Nm)62 NmContinuous Torque Rating (Nm)62 NmCoupling sizeES4-RCoupling SizeES4-RCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialUrethane (Orange)Element MaterialUrethane (Orange)Element styleHigh MisalignmentElement StyleHigh MisalignmentHeight8.00Length4.00Major diameter of coupling (in)4.56 inMajor Diameter of Coupling (in)4.56 inMajor diameter of coupling (mm)116 mmMajor Diameter of Coupling (mm)116 mmMax speed rating (rpm)6600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)6600 rpmNet Weight3.10SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume2.622Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.00
| Assembled with high speed rings | True |
| Assembled with High Speed Rings | True |
| Cap screws | Stainless Steel Capscrews |
| Cap Screws | Stainless Steel Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 550 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 550 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 62 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 62 Nm |
| Coupling size | ES4-R |
| Coupling Size | ES4-R |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Urethane (Orange) |
| Element Material | Urethane (Orange) |
| Element style | High Misalignment |
| Element Style | High Misalignment |
| Height | 8.00 |
| Length | 4.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 4.56 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 4.56 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 116 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 116 mm |
| Max speed rating (rpm) | 6600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 6600 rpm |
| Net Weight | 3.10 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 2.622 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.00 |