Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsStandard ImperialCap ScrewsStandard ImperialContinuous torque rating (in-lb)6875 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)6875 in/lbsContinuous torque rating (Nm)777 NmContinuous Torque Rating (Nm)777 NmCoupling sizeES40Coupling SizeES40Coupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHeavy Duty Yellow (HDY)Element MaterialHeavy Duty Yellow (HDY)Element style+25% Greater Torque CapacityElement Style+25% Greater Torque CapacityHeight11.00Length11.00Major diameter of coupling (in)9.5 inMajor Diameter of Coupling (in)9.5 inMajor diameter of coupling (mm)241 mmMajor Diameter of Coupling (mm)241 mmMax speed rating (rpm)3600 rpmMaximum Speed Rating (rpm)3600 rpmNet Weight12.10SeriesElements-FlexibleShoe coatingStandard coatingShoe CoatingStandard CoatingUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume17.846Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth9.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Standard Imperial |
| Cap Screws | Standard Imperial |
| Continuous torque rating (in-lb) | 6875 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 6875 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 777 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 777 Nm |
| Coupling size | ES40 |
| Coupling Size | ES40 |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element Material | Heavy Duty Yellow (HDY) |
| Element style | +25% Greater Torque Capacity |
| Element Style | +25% Greater Torque Capacity |
| Height | 11.00 |
| Length | 11.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 9.5 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 9.5 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 241 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 241 mm |
| Max speed rating (rpm) | 3600 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 3600 rpm |
| Net Weight | 12.10 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Standard coating |
| Shoe Coating | Standard Coating |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 17.846 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 9.00 |