Coupling size1015GHeight6.00Hub barrel outside diameter (in)3.4 inHub length through bore (in)1.94 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)2.1875 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.25 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.5 inLength6.00Max hub Straight Bore Diameter (in)2.187 inMin hub straight bore diameter (in)2.186 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume3.54Volume unitCDMWidth6.00
| Coupling size | 1015G |
| Height | 6.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 3.4 in |
| Hub length through bore (in) | 1.94 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 2.1875 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.25 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.5 in |
| Length | 6.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.187 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.186 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 3.54 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 6.00 |