Coupling size1025GHeight12.00Hub barrel outside diameter (in)5.14 inHub length through bore (in)3.03 inHub materialSteelHub straight bore diameter [Nom] (in)2.625 inHub styleStandardHub typeFlexKeyway depth (in)0.3125 inKeyway fitCommercialKeyway width (in)0.625 inLength12.00Max hub Straight Bore Diameter (in)2.624 inMin hub straight bore diameter (in)2.623 inNumber of keyways1Number of set screws0ProductG Series Standard Bore Flex HubsSeriesHubs-FlexUnit of dimensioninVolume0.283Volume unitHectoliterWidth12.00
| Coupling size | 1025G |
| Height | 12.00 |
| Hub barrel outside diameter (in) | 5.14 in |
| Hub length through bore (in) | 3.03 in |
| Hub material | Steel |
| Hub straight bore diameter [Nom] (in) | 2.625 in |
| Hub style | Standard |
| Hub type | Flex |
| Keyway depth (in) | 0.3125 in |
| Keyway fit | Commercial |
| Keyway width (in) | 0.625 in |
| Length | 12.00 |
| Max hub Straight Bore Diameter (in) | 2.624 in |
| Min hub straight bore diameter (in) | 2.623 in |
| Number of keyways | 1 |
| Number of set screws | 0 |
| Product | G Series Standard Bore Flex Hubs |
| Series | Hubs-Flex |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.283 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 12.00 |