Assembled with high speed ringsFalseAssembled with High Speed RingsFalseCap screwsStainless Steel CapscrewsCap ScrewsStainless Steel CapscrewsContinuous torque rating (in-lb)12500 in/lbsContinuous Torque Rating (in-lb)12500 in/lbsContinuous torque rating (Nm)1412 NmContinuous Torque Rating (Nm)1412 NmCoupling sizeES60JCoupling SizeES60JCoupling styleSpacerCoupling StyleSpacerCoupling typeElastomericCoupling TypeElastomericElement materialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element MaterialHydrolytically Stable Urethane (HSU)Element styleHot & Humid Environment ResistanceElement StyleHot & Humid Environment ResistanceHeight16.00Length16.00Major diameter of coupling (in)12.5 inMajor Diameter of Coupling (in)12.5 inMajor diameter of coupling (mm)318 mmMajor Diameter of Coupling (mm)318 mmMax speed rating (rpm)2800 rpmMaximum Speed Rating (rpm)2800 rpmNet Weight29.60SeriesElements-FlexibleShoe coatingAnti-CorrosionShoe CoatingAnti-CorrosionUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.671Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth16.00
| Assembled with high speed rings | False |
| Assembled with High Speed Rings | False |
| Cap screws | Stainless Steel Capscrews |
| Cap Screws | Stainless Steel Capscrews |
| Continuous torque rating (in-lb) | 12500 in/lbs |
| Continuous Torque Rating (in-lb) | 12500 in/lbs |
| Continuous torque rating (Nm) | 1412 Nm |
| Continuous Torque Rating (Nm) | 1412 Nm |
| Coupling size | ES60J |
| Coupling Size | ES60J |
| Coupling style | Spacer |
| Coupling Style | Spacer |
| Coupling type | Elastomeric |
| Coupling Type | Elastomeric |
| Element material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element Material | Hydrolytically Stable Urethane (HSU) |
| Element style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Element Style | Hot & Humid Environment Resistance |
| Height | 16.00 |
| Length | 16.00 |
| Major diameter of coupling (in) | 12.5 in |
| Major Diameter of Coupling (in) | 12.5 in |
| Major diameter of coupling (mm) | 318 mm |
| Major Diameter of Coupling (mm) | 318 mm |
| Max speed rating (rpm) | 2800 rpm |
| Maximum Speed Rating (rpm) | 2800 rpm |
| Net Weight | 29.60 |
| Series | Elements-Flexible |
| Shoe coating | Anti-Corrosion |
| Shoe Coating | Anti-Corrosion |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.671 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 16.00 |