186.157 mm Outer Diameter7.336 in186.334 mm Overall width0.354 in8.992 mm Series39000 Shaft Size:6.198 inDisclaimerCAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative.Helix typeCounter-Clockwise-Spiral Lip Design Housing bore:7.329 inHelix TypeCounter-Clockwise-Spiral Lip DesignHousing Bore7.329 in 186.157 mmInch/MetricInchMaterialPTFEOuter Diameter7.336 in 186.334 mmOverall Width0.354 in 8.992 mmSeal TypeFW-HSeries39000Shaft Size6.198 in 157.429 mm
| 186.157 mm Outer Diameter | 7.336 in |
| 186.334 mm Overall width | 0.354 in |
| 8.992 mm Series | 39000 Shaft Size:6.198 in |
| Disclaimer | CAD Models / Sales Drawings are accurate envelope dimensions. Internal features such as lip position may vary from seal to seal and are only representative. |
| Helix type | Counter-Clockwise-Spiral Lip Design Housing bore:7.329 in |
| Helix Type | Counter-Clockwise-Spiral Lip Design |
| Housing Bore | 7.329 in 186.157 mm |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | PTFE |
| Outer Diameter | 7.336 in 186.334 mm |
| Overall Width | 0.354 in 8.992 mm |
| Seal Type | FW-H |
| Series | 39000 |
| Shaft Size | 6.198 in 157.429 mm |