Cross Section ShapeU-ShapeDomestic/ImportImportDurometer80I.D.6-3/8 inMaterialNitrileO.D.7 inSeries8400Temperature Rating-40 to 212 deg FWidth0.312 in
| Cross Section Shape | U-Shape |
| Domestic/Import | Import |
| Durometer | 80 |
| I.D. | 6-3/8 in |
| Material | Nitrile |
| O.D. | 7 in |
| Series | 8400 |
| Temperature Rating | -40 to 212 deg F |
| Width | 0.312 in |