ColorLight GreenDurometer00AI.D.260 mmMaterialPTFEO.D.284 mmSeriesS31Temperature Rating-30 to 100 deg CTypeSingle ActingWidth8.1 mm
| Color | Light Green |
| Durometer | 00A |
| I.D. | 260 mm |
| Material | PTFE |
| O.D. | 284 mm |
| Series | S31 |
| Temperature Rating | -30 to 100 deg C |
| Type | Single Acting |
| Width | 8.1 mm |