Cross Section ShapeUDurometer90I.D.28 mmMaterialNitrile RubberO.D.38 mmSeriesMA24Temperature Rating-40 to 100 deg CWidth8 mm
| Cross Section Shape | U |
| Durometer | 90 |
| I.D. | 28 mm |
| Material | Nitrile Rubber |
| O.D. | 38 mm |
| Series | MA24 |
| Temperature Rating | -40 to 100 deg C |
| Width | 8 mm |