ColorBlackDomestic/ImportImportDurometer90Height10 mmI.D.36 mmMaterialNBRO.D.45 mmSeriesAM43Temperature Rating-30 to 110 deg CTypeSingle-ActingWidth7 mm
| Color | Black |
| Domestic/Import | Import |
| Durometer | 90 |
| Height | 10 mm |
| I.D. | 36 mm |
| Material | NBR |
| O.D. | 45 mm |
| Series | AM43 |
| Temperature Rating | -30 to 110 deg C |
| Type | Single-Acting |
| Width | 7 mm |