ANSI CutANSI Cut A2CA Prop 65 StatementYesCase Height25Case Length16.5Case Width20.5ColorWhiteCuff MaterialNeopreneCuff StyleAdjustable ClosureFabric ColorBrownFeaturesFourchettsFinger StyleStandardGlove BackTPRGradePremiumHemmedYesIndividual Height2 inIndividual Length25 inIndividual Volume0.0680 ft3Individual Width19.5 inLeather CutGrainLeather TypeCow SkinLiningUnlinedLogo ColorRedMaterialLeatherPackaging Individual UnitPolybagged by the pairPalm/Polymer TypePadded PalmPatternGunnProduct TypeMulti-TaskSeriesPredator Multi-TaskSizeLargeThread TypePoly / CottonThumb StyleWing
| ANSI Cut | ANSI Cut A2 |
| CA Prop 65 Statement | Yes |
| Case Height | 25 |
| Case Length | 16.5 |
| Case Width | 20.5 |
| Color | White |
| Cuff Material | Neoprene |
| Cuff Style | Adjustable Closure |
| Fabric Color | Brown |
| Features | Fourchetts |
| Finger Style | Standard |
| Glove Back | TPR |
| Grade | Premium |
| Hemmed | Yes |
| Individual Height | 2 in |
| Individual Length | 25 in |
| Individual Volume | 0.0680 ft3 |
| Individual Width | 19.5 in |
| Leather Cut | Grain |
| Leather Type | Cow Skin |
| Lining | Unlined |
| Logo Color | Red |
| Material | Leather |
| Packaging Individual Unit | Polybagged by the pair |
| Palm/Polymer Type | Padded Palm |
| Pattern | Gunn |
| Product Type | Multi-Task |
| Series | Predator Multi-Task |
| Size | Large |
| Thread Type | Poly / Cotton |
| Thumb Style | Wing |