ANSI CutANSI Cut A2CA Prop 65 StatementYesCase Height21.5Case Length30Case Width12.5ColorWhiteCuff MaterialNeopreneCuff StyleAdjustable ClosureFabric ColorBrownFeaturesFourchettsFinger StyleStandardGlove BackTPRGradePremiumHemmedYesIndividual Height2 inIndividual Length12.5 inIndividual Volume0.0648 ft3Individual Width9.5 inLeather CutGrainLeather TypeCow SkinLiningUnlinedLogo ColorRedMaterialLeatherPackaging Individual UnitPolybagged by the pairPalm/Polymer TypePadded PalmPatternGunnProduct TypeMulti-TaskSeriesPredator Multi-TaskSizeLargeThread TypePoly / CottonThumb StyleWing
| ANSI Cut | ANSI Cut A2 |
| CA Prop 65 Statement | Yes |
| Case Height | 21.5 |
| Case Length | 30 |
| Case Width | 12.5 |
| Color | White |
| Cuff Material | Neoprene |
| Cuff Style | Adjustable Closure |
| Fabric Color | Brown |
| Features | Fourchetts |
| Finger Style | Standard |
| Glove Back | TPR |
| Grade | Premium |
| Hemmed | Yes |
| Individual Height | 2 in |
| Individual Length | 12.5 in |
| Individual Volume | 0.0648 ft3 |
| Individual Width | 9.5 in |
| Leather Cut | Grain |
| Leather Type | Cow Skin |
| Lining | Unlined |
| Logo Color | Red |
| Material | Leather |
| Packaging Individual Unit | Polybagged by the pair |
| Palm/Polymer Type | Padded Palm |
| Pattern | Gunn |
| Product Type | Multi-Task |
| Series | Predator Multi-Task |
| Size | Large |
| Thread Type | Poly / Cotton |
| Thumb Style | Wing |