Case Height7.5Case Length17.5Case Width12ColorWhiteConductive Heat TestingLevel 2 (Applications less than 284 degrees F)Cuff StyleGauntletFeaturesSewn With KEVLARFinger StyleStandardGlove BackFull BackGradePremiumIndividual Height5.31 inIndividual Length11.81 inIndividual Volume0.0126 ft3Individual Width6.1 inLeather CutGrainLeather TypeGoat SkinLiningUnlinedMaterialLeatherPatternGunnProduct TypeWelderSeriesGloves for GlorySizeLargeThickness0.4 - 1.1 mmThread TypeKevlarThumb StyleWing
| Case Height | 7.5 |
| Case Length | 17.5 |
| Case Width | 12 |
| Color | White |
| Conductive Heat Testing | Level 2 (Applications less than 284 degrees F) |
| Cuff Style | Gauntlet |
| Features | Sewn With KEVLAR |
| Finger Style | Standard |
| Glove Back | Full Back |
| Grade | Premium |
| Individual Height | 5.31 in |
| Individual Length | 11.81 in |
| Individual Volume | 0.0126 ft3 |
| Individual Width | 6.1 in |
| Leather Cut | Grain |
| Leather Type | Goat Skin |
| Lining | Unlined |
| Material | Leather |
| Pattern | Gunn |
| Product Type | Welder |
| Series | Gloves for Glory |
| Size | Large |
| Thickness | 0.4 - 1.1 mm |
| Thread Type | Kevlar |
| Thumb Style | Wing |