SpecificationsFor Use WithAluminum MSRT ToolsWeight (lbs)0.1
| Class | 2A UNC |
| Finish | Black Oxide |
| Head Diameter (H) | 0.313 in |
| Head Thickness (E) +.000/-.005 | 0.375 in |
| Head Type | Swing |
| Head Width (D) | 0.625 in |
| Inside Diameter (C) +.001/-.000 | 0.313 in |
| Length (B) | 2.000 in |
| Material | 12L14 Steel 303 Stainless Steel |
| Shank Length (G) | 1.625 in |
| Thread Length (F) | 1.000 in |
| Thread Size (A) | 5/16-18 |
| Type | Swing Bolt |
| Weight per 100 pcs | 0.06 lb |