ApplicationLiquid Splash & SprayApron ClosureTieApron TypeBib ApronClosureDrawstringClothing TypeApronsColorKraftDrill diameter0.5156 inFabric--PosiWear BA--Flute length2.3622 inFlute typeSpiralHand of CutRight Hand CutHand of SpiralRight Hand SpiralHelix Angle30°Length13.5 inLength of Cut2.3622 inMaterial.038 chipboardNumber of Flutes2Overall Length4.2126 inOverall width28 inPoint angle135°Power Type12V BatteryProduct typeFlat MailersSeam TypeSergedShank ConfigurationCylindricalShank Length1.7717 inShank Size0.5512 insize28" x 36"SizeUniversalStandards metClass FDA lla, ll; Class IEC 2, 2MStyleSpiralSurface FinishMicro GrainWidth (in)11
| Application | Liquid Splash & Spray |
| Apron Closure | Tie |
| Apron Type | Bib Apron |
| Closure | Drawstring |
| Clothing Type | Aprons |
| Color | Kraft |
| Drill diameter | 0.5156 in |
| Fabric | --PosiWear BA-- |
| Flute length | 2.3622 in |
| Flute type | Spiral |
| Hand of Cut | Right Hand Cut |
| Hand of Spiral | Right Hand Spiral |
| Helix Angle | 30° |
| Length | 13.5 in |
| Length of Cut | 2.3622 in |
| Material | .038 chipboard |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 4.2126 in |
| Overall width | 28 in |
| Point angle | 135° |
| Power Type | 12V Battery |
| Product type | Flat Mailers |
| Seam Type | Serged |
| Shank Configuration | Cylindrical |
| Shank Length | 1.7717 in |
| Shank Size | 0.5512 in |
| size | 28" x 36" |
| Size | Universal |
| Standards met | Class FDA lla, ll; Class IEC 2, 2M |
| Style | Spiral |
| Surface Finish | Micro Grain |
| Width (in) | 11 |