MCR 4840KXL Red Ram Premium Grain Goatskin MIGTIG Kevlar Lined Straight Thumb 5 Russet Split Bell Cow Cuff
- Write a review
$22.21
ANSI CutANSI Cut A4Case Height15.5Case Length13.5Case Width21ColorWhiteCuff StyleGauntletFeaturesSewn With KEVLARFinger StyleStandardGlove BackFull BackGradePremiumHemmedYesIndividual Height1 inIndividual Length10 inIndividual Volume0.0353 ft3Individual Width6.5 inLeather CutGrainLeather TypeGoat SkinLiningKevlarLogo ColorBlackMaterialLeatherPatternGunnProduct TypeWelderSeriesRed RamSizeLargeThread TypeKevlarThumb StyleStraight
Specifications
| ANSI Cut | ANSI Cut A4 |
| Case Height | 15.5 |
| Case Length | 13.5 |
| Case Width | 21 |
| Color | White |
| Cuff Style | Gauntlet |
| Features | Sewn With KEVLAR |
| Finger Style | Standard |
| Glove Back | Full Back |
| Grade | Premium |
| Hemmed | Yes |
| Individual Height | 1 in |
| Individual Length | 10 in |
| Individual Volume | 0.0353 ft3 |
| Individual Width | 6.5 in |
| Leather Cut | Grain |
| Leather Type | Goat Skin |
| Lining | Kevlar |
| Logo Color | Black |
| Material | Leather |
| Pattern | Gunn |
| Product Type | Welder |
| Series | Red Ram |
| Size | Large |
| Thread Type | Kevlar |
| Thumb Style | Straight |
4840KXL
