AnklesElasticChest Size26 inClothing TypeCoverallsCoating CoverageFull CoverageCoating MaterialNitrileColorBlueCuff TypeSlip OnFabric--PosiWear FR--Finger CoverageFull FingeredFront ClosureZipperGenderWomenGlove materialCottonGlove PatternCluteHoodAttachedInseam Length29.1 inOverall Length8.6 inReusabilityDisposableSeam TypeSergedSizeLargeStandards met;Style3106Thumb TypeStraight ThumbWrist ClosureElastic
| Ankles | Elastic |
| Chest Size | 26 in |
| Clothing Type | Coveralls |
| Coating Coverage | Full Coverage |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Blue |
| Cuff Type | Slip On |
| Fabric | --PosiWear FR-- |
| Finger Coverage | Full Fingered |
| Front Closure | Zipper |
| Gender | Women |
| Glove material | Cotton |
| Glove Pattern | Clute |
| Hood | Attached |
| Inseam Length | 29.1 in |
| Overall Length | 8.6 in |
| Reusability | Disposable |
| Seam Type | Serged |
| Size | Large |
| Standards met | ; |
| Style | 3106 |
| Thumb Type | Straight Thumb |
| Wrist Closure | Elastic |