ANSI AbrasionANSI Abrasion 6ANSI CutANSI Cut A3ANSI PunctureANSI Puncture 2Case Height15.5Case Length15Case Width22ColorBlackDipSingle DipDots - Blocks - CoatingsCoated PalmEN 388 CE Score - Abrasion4EN 388 CE Score - Cut3EN 388 CE Score - Puncture1EN 388 CE Score - Tear3FeaturesSold by pairGauge18 GaugeHem ColorWhiteIndividual Height1.5 inIndividual Length16.5 inIndividual Volume0.0206 ft3Individual Width12.5 inLogo ColorWhiteMaterialKevlar / SteelPalm/Polymer TypeNitrilePolymer/Polymer ConsistentFoamProduct TypeCut ProtectionSeriesNinjaSizeLargeSterilityNon-Sterile
| ANSI Abrasion | ANSI Abrasion 6 |
| ANSI Cut | ANSI Cut A3 |
| ANSI Puncture | ANSI Puncture 2 |
| Case Height | 15.5 |
| Case Length | 15 |
| Case Width | 22 |
| Color | Black |
| Dip | Single Dip |
| Dots - Blocks - Coatings | Coated Palm |
| EN 388 CE Score - Abrasion | 4 |
| EN 388 CE Score - Cut | 3 |
| EN 388 CE Score - Puncture | 1 |
| EN 388 CE Score - Tear | 3 |
| Features | Sold by pair |
| Gauge | 18 Gauge |
| Hem Color | White |
| Individual Height | 1.5 in |
| Individual Length | 16.5 in |
| Individual Volume | 0.0206 ft3 |
| Individual Width | 12.5 in |
| Logo Color | White |
| Material | Kevlar / Steel |
| Palm/Polymer Type | Nitrile |
| Polymer/Polymer Consistent | Foam |
| Product Type | Cut Protection |
| Series | Ninja |
| Size | Large |
| Sterility | Non-Sterile |