Belt Thickness (in.)9/32-5/16Belt Thickness (mm)7.1-7.9Fastener MaterialSteelFastener Size35Hinge Pin Diameter (in.)9/64Hinge Pin Diameter (mm)3.6Hinge Pin IncludedYesHinge Pin MaterialSteel rockerMechanical Fastener Rating (kN/m)26.0Mechanical Fastener Rating (PIW)150Minimum Pulley Diameter (in.)7Minimum Pulley Diameter (mm)178Strip Length (in.)12Strip Length (mm)300
| American Standard # | 405 |
| Coating | No Coating |
| Cut Diameter, Inch | 5/8" |
| Cut Diameter, Metric | 15.88 |
| Cut Width | 1/8" |
| EDP No | 10011 |
| Material | High Speed Steel |
| Neck Diameter | 0.223 |
| Number of Teeth | 10 |
| OD Tolerance | 0.666666667 |
| Old Standard # | 5 |
| Overall Length | 2-1/8" |
| Shank Dia. Tolerance | 0 |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Shank Length | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Style | Style 100 |
| Tooth Configuration | Straight |
| Type | Woodruff Keyseat Cutters |
| Width Tolerance | 0 |
| WTC No | 104050 |