ANSI CutANSI Cut A4ANSI PunctureANSI Puncture 3Case Height15.5Case Length23.5Case Width15.5ColorOrangeDipSingle DipDots - Blocks - CoatingsCoated PalmFeaturesSold by pairGauge13 GaugeHem ColorWhiteHI VISHigh VisibilityIndividual Height2 inIndividual Length8 inIndividual Volume0.0227 ft3Individual Width9.5 inLogo ColorSilverMaterialPatent-Protected, Engineered YarnPalm/Polymer TypeNitrilePolymer/Polymer ConsistentFoamProduct TypeCut ProtectionReflectiveYesReflective colorSilverSeriesMemphisSizeLargeSterilityNon-Sterile
| ANSI Cut | ANSI Cut A4 |
| ANSI Puncture | ANSI Puncture 3 |
| Case Height | 15.5 |
| Case Length | 23.5 |
| Case Width | 15.5 |
| Color | Orange |
| Dip | Single Dip |
| Dots - Blocks - Coatings | Coated Palm |
| Features | Sold by pair |
| Gauge | 13 Gauge |
| Hem Color | White |
| HI VIS | High Visibility |
| Individual Height | 2 in |
| Individual Length | 8 in |
| Individual Volume | 0.0227 ft3 |
| Individual Width | 9.5 in |
| Logo Color | Silver |
| Material | Patent-Protected, Engineered Yarn |
| Palm/Polymer Type | Nitrile |
| Polymer/Polymer Consistent | Foam |
| Product Type | Cut Protection |
| Reflective | Yes |
| Reflective color | Silver |
| Series | Memphis |
| Size | Large |
| Sterility | Non-Sterile |