Case Height8Case Length14.5Case Width21.5CategoryRainwearCollarRoundedColorYellowFlammability Test Std.ASTM D-6413FlyYesFront ClosureSnapHoodDetachableIndividual Height1 inIndividual Length17 inIndividual Volume0.0722 ft3Individual Width14.5 inLimited FlammabilityLimited FlammabilityMaterialPVC / Nylon / PVCPant Cuff10SeriesWizardSizeLStorm FlapYesThickness.28 mmWrist ClosureTake up snaps
| Case Height | 8 |
| Case Length | 14.5 |
| Case Width | 21.5 |
| Category | Rainwear |
| Collar | Rounded |
| Color | Yellow |
| Flammability Test Std. | ASTM D-6413 |
| Fly | Yes |
| Front Closure | Snap |
| Hood | Detachable |
| Individual Height | 1 in |
| Individual Length | 17 in |
| Individual Volume | 0.0722 ft3 |
| Individual Width | 14.5 in |
| Limited Flammability | Limited Flammability |
| Material | PVC / Nylon / PVC |
| Pant Cuff | 10 |
| Series | Wizard |
| Size | L |
| Storm Flap | Yes |
| Thickness | .28 mm |
| Wrist Closure | Take up snaps |