ActifreshYesANSI CutANSI Cut A2Case Height12Case Length28Case Width12.5ColorGreenCuff MaterialKnittedCuff StyleKnit WristDots - Blocks - CoatingsCoated PalmEN 388 CE Score - Abrasion4EN 388 CE Score - Cut3EN 388 CE Score - Puncture2EN 388 CE Score - Tear4Finger StyleStandardGauge13 GaugeHem ColorWhiteHemmedYesIndividual Height1.5 inIndividual Length13 inIndividual Volume0.0338 ft3Individual Width5.5 inLogo ColorBlackMaterialDyneemaMulti-ColorYesPackaging Individual UnitPolybagged by the pairPalm/Polymer TypeLatexPolymer/Polymer ConsistentTexturedProduct TypeCut ProtectionSeriesMemphisShell ColorSalt and PepperSizeLarge
| Actifresh | Yes |
| ANSI Cut | ANSI Cut A2 |
| Case Height | 12 |
| Case Length | 28 |
| Case Width | 12.5 |
| Color | Green |
| Cuff Material | Knitted |
| Cuff Style | Knit Wrist |
| Dots - Blocks - Coatings | Coated Palm |
| EN 388 CE Score - Abrasion | 4 |
| EN 388 CE Score - Cut | 3 |
| EN 388 CE Score - Puncture | 2 |
| EN 388 CE Score - Tear | 4 |
| Finger Style | Standard |
| Gauge | 13 Gauge |
| Hem Color | White |
| Hemmed | Yes |
| Individual Height | 1.5 in |
| Individual Length | 13 in |
| Individual Volume | 0.0338 ft3 |
| Individual Width | 5.5 in |
| Logo Color | Black |
| Material | Dyneema |
| Multi-Color | Yes |
| Packaging Individual Unit | Polybagged by the pair |
| Palm/Polymer Type | Latex |
| Polymer/Polymer Consistent | Textured |
| Product Type | Cut Protection |
| Series | Memphis |
| Shell Color | Salt and Pepper |
| Size | Large |