Actual impeller diameter104.8 mmApprovalsCURUSApprovals for drinking waterNSF/ANSI 61BaseCast ironBearingSICBuilt-in motor protectionPTCCode for rubberECode for shaft sealHQQEConnect codeGJCoolingTEFCCos phi - power factor0.87Curve tolerance2012 3BDensity998.2 kg/m³Density (lb/ftBi)62.29DOE pump energy index CL0.91Enclosure class (IEC 34-5)55 Dust/JettingFlange rating inlet300 lbFlange size213TCFlange size for motor213TCFull load SF current30,5-28,3/14,3 AHP10IE Efficiency classNEMA Premium / IE3 60HzImpellerStainless steelImpellers5Insulation class (IEC 85)FLiquid temperature range (°C)-20 - 120Low NPSHNMains frequency60 HzMaterial codeAMax ambient temperature (F)140Max pressure (psi)232Max pressure at stated temp (°C)16 bar / 120Maximum ambient temperature (°C)60Maximum head101 mMaximum operating pressure (bar)16ModelAMotor efficiency at 1/2 load91.4-89.7 %Motor efficiency at 3/4 load90.9-90.7 %Motor efficiency at full load90.0-90.2 %Motor no85903410Motor standardNEMAMotor type132FANumber of poles2Number of reduced-diameter impellers0Pipe connection2 inPower (P2) required by pump7.5 kWPressure rating for connectionPN 25Product nameCR 15-5 A-GJ-A-E-HQQEProduct no96523616Pump orientationVerticalPump speed on which pump data are based3470 RPMPump versionAPumped liquidWaterRate flow (gpm)90.3Rated current26,5-24,6/12,4 ARated flow20.5 m³/hRated head77.6 mRated power - P27.5 kWRated speed3480-3500 RPMRated voltage3 x 208-230YY/460Y VSelected liquid temperature (°C)20Service factor1.15Shaft seal arrangementSingleSize of inlet connectionDN 50Size of outlet connectionDN 50Stages5Starting current680-900 %Temperature (°C)16 bar / -20Temperature range (F)-4 - 248Type of connectionANSI / JIS
| Actual impeller diameter | 104.8 mm |
| Approvals | CURUS |
| Approvals for drinking water | NSF/ANSI 61 |
| Base | Cast iron |
| Bearing | SIC |
| Built-in motor protection | PTC |
| Code for rubber | E |
| Code for shaft seal | HQQE |
| Connect code | GJ |
| Cooling | TEFC |
| Cos phi - power factor | 0.87 |
| Curve tolerance | 2012 3B |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Density (lb/ftBi) | 62.29 |
| DOE pump energy index CL | 0.91 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | 55 Dust/Jetting |
| Flange rating inlet | 300 lb |
| Flange size | 213TC |
| Flange size for motor | 213TC |
| Full load SF current | 30,5-28,3/14,3 A |
| HP | 10 |
| IE Efficiency class | NEMA Premium / IE3 60Hz |
| Impeller | Stainless steel |
| Impellers | 5 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Liquid temperature range (°C) | -20 - 120 |
| Low NPSH | N |
| Mains frequency | 60 Hz |
| Material code | A |
| Max ambient temperature (F) | 140 |
| Max pressure (psi) | 232 |
| Max pressure at stated temp (°C) | 16 bar / 120 |
| Maximum ambient temperature (°C) | 60 |
| Maximum head | 101 m |
| Maximum operating pressure (bar) | 16 |
| Model | A |
| Motor efficiency at 1/2 load | 91.4-89.7 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 90.9-90.7 % |
| Motor efficiency at full load | 90.0-90.2 % |
| Motor no | 85903410 |
| Motor standard | NEMA |
| Motor type | 132FA |
| Number of poles | 2 |
| Number of reduced-diameter impellers | 0 |
| Pipe connection | 2 in |
| Power (P2) required by pump | 7.5 kW |
| Pressure rating for connection | PN 25 |
| Product name | CR 15-5 A-GJ-A-E-HQQE |
| Product no | 96523616 |
| Pump orientation | Vertical |
| Pump speed on which pump data are based | 3470 RPM |
| Pump version | A |
| Pumped liquid | Water |
| Rate flow (gpm) | 90.3 |
| Rated current | 26,5-24,6/12,4 A |
| Rated flow | 20.5 m³/h |
| Rated head | 77.6 m |
| Rated power - P2 | 7.5 kW |
| Rated speed | 3480-3500 RPM |
| Rated voltage | 3 x 208-230YY/460Y V |
| Selected liquid temperature (°C) | 20 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft seal arrangement | Single |
| Size of inlet connection | DN 50 |
| Size of outlet connection | DN 50 |
| Stages | 5 |
| Starting current | 680-900 % |
| Temperature (°C) | 16 bar / -20 |
| Temperature range (F) | -4 - 248 |
| Type of connection | ANSI / JIS |