Elastomers MaterialFKMI.D.1-1/8 inMating Ring MaterialSilicon CarbideMating Ring Outside Diameter1-3/4 inMating Ring Thickness0.437 inMetal Parts MaterialStainless SteelPressure Rating230 psiPrimary Ring MaterialCarbonSeal Head Outside Diameter1.812 inSpring Material304/316 Stainless SteelTemperature Rating400 °FTypeType 21 Standard
| Elastomers Material | FKM |
| I.D. | 1-1/8 in |
| Mating Ring Material | Silicon Carbide |
| Mating Ring Outside Diameter | 1-3/4 in |
| Mating Ring Thickness | 0.437 in |
| Metal Parts Material | Stainless Steel |
| Pressure Rating | 230 psi |
| Primary Ring Material | Carbon |
| Seal Head Outside Diameter | 1.812 in |
| Spring Material | 304/316 Stainless Steel |
| Temperature Rating | 400 °F |
| Type | Type 21 Standard |