ApprovalscETLus, Proposition 65Approvals for drinking waterNSFDensity983.2 kg/m³Density (lb/ftBi)61.35Enclosure class (IEC 34-5)X4DEnergy (EEI)0.17Flange standardGFHead max150 dmImpellerPES 30%GFInsulation class (IEC 85)FLiquid temperature range (°C)-10 - 110Mains frequency60 HzMaximum current consumption0.3 .. 6.1 AMaximum operating pressure (bar)12ModelEPipe connectionGF65Port-to-port length340 mmPower input - P129 .. 1385 WPressure ratingPN12Product nameMAGNA3 65-150 F NProduct no98126854Pump housingStainless steelPumped liquidWaterRange of ambient temperature (°C)0 - 40Rated flow28.4 m³/hRated head10.1 mRated voltage1 x 208-230 VSelected liquid temperature (°C)60Temperature range (F)14 - 230TF class110
| Approvals | cETLus, Proposition 65 |
| Approvals for drinking water | NSF |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Density (lb/ftBi) | 61.35 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Energy (EEI) | 0.17 |
| Flange standard | GF |
| Head max | 150 dm |
| Impeller | PES 30%GF |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Liquid temperature range (°C) | -10 - 110 |
| Mains frequency | 60 Hz |
| Maximum current consumption | 0.3 .. 6.1 A |
| Maximum operating pressure (bar) | 12 |
| Model | E |
| Pipe connection | GF65 |
| Port-to-port length | 340 mm |
| Power input - P1 | 29 .. 1385 W |
| Pressure rating | PN12 |
| Product name | MAGNA3 65-150 F N |
| Product no | 98126854 |
| Pump housing | Stainless steel |
| Pumped liquid | Water |
| Range of ambient temperature (°C) | 0 - 40 |
| Rated flow | 28.4 m³/h |
| Rated head | 10.1 m |
| Rated voltage | 1 x 208-230 V |
| Selected liquid temperature (°C) | 60 |
| Temperature range (F) | 14 - 230 |
| TF class | 110 |